Στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν μια σειρά διαδραστικών και βιωματικών δραστηριοτήτων. Η ημέρα ξεκίνησε με τους μικρούς μαθητές, να παρουσιάζουν ένα θεατρικό δρώμενο σχετικά με τον ρόλο της σωστής διατροφής και της συστηματικής άσκησης στην υγεία μας.

Οι μαθητές του Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα Special Olympics Hellas και να ενημερωθούν για το παγκόσμιο πρόγραμμα Play Unified, Learn Unified. Ζούμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί.

Νωρίτερα ομάδες μαθητών σε ρόλο Unified Leaders ενημέρωσαν τους υπόλοιπους μαθητές σχετικά με τις αξίες και τους στόχους των Special Olympics Hellas, οι οποίοι με τη σειρά τους ενθάρρυναν με τις αφίσες, τα σημαιάκια και τα πλακάτ τους τις ομάδες Καλαθοσφαίρισης που δημιουργήθηκαν με την ανάμειξη των μαθητών του Γυμνασίου μας και των αθλητών των Special Olympics Hellas.