Στα χνάρια του Ηρακλή βρέθηκε την Τρίτη η Γ' και Δ' Δημοτικού του Σχολείου μας. Επισκεπτόμενοι το Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου, οι μαθητές ταξίδεψαν στην εποχή του Ηρακλή και τον ακολούθησαν βήμα-βήμα και στους 12 άθλους του.

Με τη βοήθεια Κενταύρων και Αμαζόνων, έριξαν τα βέλη τους στις Στυμφαλίδες Όρνιθες, καθάρισαν τους στάβλους του Αυγεία, ξέφυγαν από τον κίνδυνο της Λερναίας Ύδρας και αντιμετώπισαν το λιοντάρι της Νεμέας. Συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι χρόνου, όπου κατάφεραν να σχηματίσουν με γράμματα τα ονόματα των 12 θεών, ενώ ανέλαβαν να φέρουν εις πέρας και τον 13ο άθλο του Ηρακλή, ένα παιχνίδι γνώσεων.

Η επίσκεψη μας ολοκληρώθηκε με ξέφρενο χορό κι ένα αναμνηστικό δώρο για μυθικούς ήρωες... όλο νοστιμιά!