Με μεράκι και μεγάλη αγάπη για τη Λογοτεχνία καλλιεργούμε από την πιο τρυφερή ηλικία τη φιλαναγνωσία στους μαθητές μας!

Φέτος αναλάβαμε και ολοκληρώσαμε ένα Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων αφιερωμένο στη φιλαναγνωσία με τίτλο: «Σειρά σου να μου πεις παραμύθι!». Τα παιδιά επιδόθηκαν όλη τη χρονιά σε αφηγήσεις-παρουσιάσεις αγαπημένων τους παραμυθιών, ταξίδεψαν μέσα από τα βιβλία της δανειστικής βιβλιοθήκης-κόσμημα που διατηρούμε και λειτουργούμε με τους πιο σύγχρονους όρους, δέχθηκαν επισκέψεις από τη μασκότ της βιβλιοθήκης μας, από συγγραφείς και αφηγήτριες! Έφτιαξαν τα δικά τους βιβλία, επισκέφθηκαν το Δρόμο των Ποιητών και ξεναγήθηκαν στην Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος! Αυτές είναι λίγες μόνο από τις δράσεις που τρέξαμε και φιλοδοξούμε να άναψαν τη φλόγα και τον ενθουσιασμό στους μαθητές μας για τη διατήρηση μιας ουσιαστικής και απολαυστικής σχέσης με τη μαγευτική τέχνη του λόγου!