Η φιλοσοφία του Σχολείου μας συνιστά ως απαραίτητο συμπλήρωμα της γνωστικής διαδικασίας τη συμμετοχή των παιδιών και σε εκδηλώσεις που πλαισιώνουν τη σχολική καθημερινότητα.

Η βιωματική και διαδραστική συμμετοχή των μαθητών μας σε κάθε ευκαιρία εορταστικής εκδήλωσης, θεματικής ή και εθνικής επετείου, βοηθά στη μεταλαμπάδευση των μηνυμάτων που επιθυμούμε να διοχετεύσουμε στους μαθητές μας.

Ως εκ τούτου, η φετινή εορταστική εκδήλωση για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί στο Δίστομο του νομού Βοιωτίας, όπου και προγραμματίζονται δράσεις στον ευρύτερο χώρο της περιοχής βάσει του παρακάτω προγράμματος.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:

• 08:30: Αναχώρηση από το Σχολείο με εκτιμώμενη άφιξη στο Δίστομο στις 11:30 π.μ.
  • 12:00-14:00: Τέλεση εορταστικού προγράμματος-κατάθεση στεφάνου στο Μαυσωλείο Διστόμου.
  • 14:00-15:00: Επίσκεψη στο Μουσείο Θυμάτων Πολέμου
  • 15:00-16:00: Γεύμα
  • 16:00: Αναχώρηση από Δίστομο και επιστροφή στο Σχολείο με εκτιμώμενη άφιξη 19:15.