Ο Σύλλογος Ποντίων Γλυφάδας «Ρωμανία» με αφορμή την 19η Μαΐου, ημέρα μνήμης για τη μεθοδευμένη γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού, διοργάνωσε Μαθητικό Διαγωνισμό για τις βαθμίδες του Δημοτικού και του Γυμνασίου, στον οποίο οι μαθητές συμμετείχαν με αφιερώματα, έργα, κατασκευές και οτιδήποτε θα μπορούσε να αποτελέσει εφαλτήριο σκέψης, προβληματισμού και ιστορικής μνήμης.

Το Σχολείο μας ανταποκρίθηκε με θέρμη και συμμετείχε με την Έκτη Τάξη για τη βαθμίδα του Δημοτικού και τη Γ' Τάξη για τη βαθμίδα του Γυμνασίου, εφ’ όσον τα αντίστοιχα ιστορικά γεγονότα διδάσκονται στις εν λόγω σχολικές τάξεις.

Η Στ' Δημοτικού φιλοτέχνησε ένα λεύκωμα-αφιέρωμα με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και κείμενα-μαρτυρίες σχετικά με τον Ποντιακό Ελληνισμό και η Γ' Γυμνασίου δημιούργησε ένα βίντεο για τα ιστορικά γεγονότα και την ξεχωριστή σημασία τους για την επιβίωση του Ποντιακού ελληνισμού. Και οι δύο προσπάθειες έλαβαν το πρώτο βραβείο για τις βαθμίδες αντίστοιχα Δημοτικού και Γυμνασίου.

Η βράβευση των μαθητών μας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 12 Οκτωβρίου στα γραφεία του Συλλόγου. Συγχαρητήρια σε όλους!