Το Σχολείο μας στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που έχει προγραμματίσει για τη φετινή σχολική χρονιά διοργανώνει για μια ακόμη χρονιά την «Εβδομάδα Φιλαναγνωσίας» (6/11 – 12/11), προκειμένου να καλλιεργήσει στους μαθητές το αίσθημα της αναγκαιότητας της επαφής με τα βιβλία.

Η διοργάνωση περιλαμβάνει φιλαναγνωστικές δράσεις των μαθητών καθ’ όλη την εβδομάδα, δραματοποίηση λογοτεχνικών έργων, επίσκεψη μαθητών στις Εκδόσεις Καλέντη και γνωριμία με συγγραφείς. Παράλληλα, μαθητές μας θα παρακολουθήσουν σεμινάρια και θα πάρουν μέρος σε δραστηριότητες λογοτεχνικού ενδιαφέροντος, ενώ θα πραγματοποιηθεί και ο καθιερωμένος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός.

Η εβδομάδα θα κλείσει με μία επιστημονική ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, 12 Νοεμβρίου στο Διασχολικό Κέντρο Γλυφάδας (Αγίας Τριάδος 9).