“Emotions in Education” το θέμα του προγράμματος Erasmus+ που συμμετέχει το Σχολείο μας, σε συνεργασία με σχολεία από τη Σουηδία, τη Γερμανία, την Ισπανία και την Τουρκία.

Το θέμα μας, διαχρονικό: Η συναισθηματική νοημοσύνη στην εκπαίδευση!

Ξεκινήσαμε με την πρώτη συνάντηση των εκπαιδευτικών στο Ικόνιο της Τουρκίας την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου. Η ατζέντα των συναντήσεων ήταν γεμάτη… Ανταλλαγή απόψεων σε συνέδρια, συναντήσεις με τον Δήμαρχο και τον Επίτροπο Παιδείας όπου συζητήθηκαν εκπαιδευτικά θέματα, επισκέψεις σε σχολεία του Ικονίου και παιδαγωγικές συνεδριάσεις, όπου βιώσαμε την καθημερινή σχολική ζωή των μαθητών της πόλης…

Με τον τρόπο αυτό γέμισε η εβδομάδα με πρωτόγνωρες εμπειρίες, συγκρίσεις, υπερηφάνεια για την ποιοτική συμμετοχή της ομάδας μας, αλλά και νέες σκέψεις και σχέδια για την εφαρμογή όσων αποφασίστηκαν από κοινού με τα συνεργαζόμενα σχολεία. Επόμενη συνάντηση στη δική μας χώρα, με επίσκεψη στο σχολείο μας τον Μάρτιο του 2020! Περιμένουμε με ενθουσιασμό και πολλά σχέδια!