Η εβδομάδα φιλαναγνωσίας κορυφώθηκε την Κυριακή στις 12 Νοεμβρίου 2017 με την πραγματοποίηση ημερίδας στο Διασχολικό Κέντρο Γλυφάδας, στην οποία παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Γλυφάδας Γιώργος Παπανικολάου και η Τομεάρχης Πολιτισμού του Δήμου Γλυφάδας κα Βάνα Μπάρμπα.

Εκτός από τους προαναφερθέντες συμμετείχαν "Το χαμόγελο του παιδιού", οι συγγραφείς κες Δενεζάκη Λιάνα και Γούλα Άννα καθώς και το μουσικό συγκρότημα αρχαίας ελληνικής μουσικής "Λύραυλος".

Η εκδήλωση περιλάμβανε ομιλίες, παρουσιάσεις από μαθητές του Δημοτικού, θεατρικά δρώμενα κι απαγγελία από μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου αλλά και μουσική και τραγούδι από τον "Λύραυλο" και τη χορωδία του σχολείου μας.

Η βράβευση των νικητών του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού από τον Δήμαρχο Γλυφάδας αποτέλεσε στιγμή επιβράβευσης και περηφάνειας για τους νικητές. Η ενασχόληση με το βιβλίο δεν εξαντλείται βέβαια σε μία εβδομάδα.

Συνεχίζουμε τις δράσεις με στόχο να εμφυσήσουμε στους μαθητές μας την αγάπη για το βιβλίο και το διάβασμα.