Με την ευκαιρία της 14ης Μαρτίου ως παγκοσμίου ημέρας του π (αριθμός 3,14), καθώς στις αγγλοσαξονικές χώρες αναγράφεται ως 3-14, ο διευθυντής του Λυκείου μας, κ. Μαλάμης Θωμάς, παρουσίασε στους μαθητές της Στ΄ Δημοτικού την ιστορική διαδρομή του αριθμού π.

Συγκλονιστικές πληροφορίες που εντυπωσίασαν τους μαθητές και για μια ακόμη φορά καμάρωσαν για την εθνικότητά τους, δεδομένου ότι ο Αρχιμήδης ήταν αυτός που προσέγγισε με επιστημονική μέθοδο και ακρίβεια τον αριθμό π.

Έχουν γραφτεί ποιήματα διεθνώς με στίχους που παρουσιάζουν τον αριθμό και χρησιμοποιούνται ως μνημονικοί κανόνες για τα πρώτα ψηφία του π.  Αντιπροσωπευτικά αναφέρουμε το ποίημα του Νικόλαου Χατζηδάκη, καθηγητού Πανεπιστημίου, για τα πρώτα 23 ψηφία του π.

Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,

το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,

παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,

καί όν, φεύ,

ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι.

π = 3,1415926535897932384626